Kahve Falında Kaval Görmek

Kahve Falında Kaval Görmek
20 Mart 2017 tarihinde eklendi, 1.487 kez okundu.

Kahve, Türk kültürünün vazgeçilmez bir parçasıdır. Arkadaş buluşmalarında, aile ziyaretlerinde, annelerimizin yaptığı altın günlerinde ve hatta kız isteme törenlerinde Türk kahvesi geleneksel bir ikramdır. Atalarımızın bu ikram üzerine ‘Bir fincan acı kahvenin kırk yıl hatırı vardır.’ şeklinde sözü dahi vardır. Kahvenin bitmesinin ardından gerçekleştirilen diğer bir geleneksel davranış ise fal kapatmaktır. Kahve fincanı tabağa ters çevrilerek fincanın dibinde kalan kahvenin tortusu olan telvenin oluşturduğu şekiller ile fal bakılır. Fincanın ters çevrilmesinin ardından fincanın soğuması beklenir ve soğuduktan sonra fincan açıldığında fincanda ve tabakta oluşan bu şekiller yorumlanır. Tabii bu yorumlar kişiden kişiye değişebilir. Herkesin fal bakma yeteneği ve şekilleri yorumlama kabiliyeti farklıdır. Ama yine de fal bakmayı bilen de bilmeyen de elinden geldiğince yorum yapabilmektedir. Kahve falı uzun yıllar insanlar tarafından kehanet için kullanılan yöntemlerden biridir. Bu kehanete inanan kişiler olduğu kadar inanamayan kişiler de oldukça fazla. İnanarak fal baktıran kişilerin yanı sıra; eğlence, dertleşme, kaynaşma ve hatta bir çeşit terapi olarak bile fal baktıran kişiler vardır. Bu inanış için halk arasında ‘Fala inanma, falsız da kalma’ şeklinde bir söylem de vardır. Kahve falında her şeklin farklı farklı anlamları vardır.

Kahve Falında Çıkan Kaval Şeklinin Anlamı

Kahve falında kaval görmek pek çok anlam ifade edebilir. Bu şekil genellikle iyiye işarettir. Bakılan kahve falında fincanda veya fincan tabağında kaval görmek sıkıntılı günlerden kurtulunacağına işaret eder. Aynı zamanda gelecekteki günlerin huzurlu ve mutlu olacağına ve yaşanılan zorlukların artık üzüntü vermeyeceğine işarettir.

Beklenmedik Haber ile Sıkıntılar Aşılacak

Kahve falında kaval görmek sıkıntıların beklenmedik bir haber ile aşılıp iç huzurun artacağına delalet eder. Kahve falında kaval şekli çıkan kişinin çevresi tarafından sevilen bir kişi olduğu yorumu da yapılabilir. Ayrıca kişinin iş hayatındaki zorlukları atlatacağına da işarettir.

Facebook'ta Paylaş | Twitter'da Paylaş | Google+'da Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Maaş uzmanı