Karabasan Nedir?

Karabasan Nedir?
12 Nisan 2019 tarihinde eklendi, 161 kez okundu.

Uyku felci olan karabasan fantastik anlamıyla kabus görmenin en korkunç halidir. Oysa bu durum kalitesiz uykudan kaynaklanır.

Karabasan nedir dediğimizde alınan cevaplar genelde bilimsellikten uzaktır. İnsanlar bir varlığın onları rahatsız ettiğini düşünürler. Oysa hipnopompik felç olan bu durum, REM uykusunda oluşan felç ile ilgilidir. Yani uyku döngüsünün doğal bir sonucudur. Uyurken birden uyanılması halinde bedenin uykuda kaldığı görülür. Kişi bu nedenle panik ve korkuya kapılır. Bazen üzerine biri çullanır, bazen biri boğazını sıkar bazen de üzerine oturan biri olur.

REM durumundaki beden hala uyurken beynin uyanması bu duruma neden olur. Yani aslında beynimizin bir oyunudur bu. Okuduğumuz dualar etki etmez çünkü bedenimiz uyur haldedir. Bilincimiz açık olsa da hareket etmemiz mümkün olmaz. Bazen insanlar çeşitli görüntüler gördüklerini de iddia ederler. Özellikle gölgeli alanı fazla ağaçlıklı yerde yaşayanlar doğaüstü varlıkları gördüklerini düşünebilir. Oysa karabasan tamamen bilimsel bir durumdur.

Herkes Görebilir

Karabasan çocuklarda sık rastlanan bir durum değildir. Ancak ergenlik döneminden sonra sık sık görüldüğü kayıtlara geçirilmiştir. Özellikle ciddi uyku düzensizlikleri bulunan kişilerin aldıkları ilaçların etkisi ve kalitesiz uyku alması nedeniyle başına gelen bu durum, islamiyette kıllı yaratık olarak adlandırılır.

İslami inanca göre cinlerin insanlara değişik şekillerde görünmesi sonucu bu durum ortaya çıkar. Genelde hassas bünyesi olan kişilerde görülen durumu cinlere bağlamak doğru değildir. Çünkü iyi bir pozisyonda yatmamak, uyku kalitesini bozucu etkenler altında olmak bu olaya neden olur. Karabasan basması halk arasında sık yaşanan bir durum olmakla birlikte, uyku tedavisi görüldüğünde kolayca tedavi edilebilir.

Sessiz Çığlıklar

Uyku felci olan kişilerin en sık rastlanan tipik şikayetlerinden biri çığlık atmak isteyip atamamak, kalkmak isteyip de kalkamamaktır. Bu yüzden uyku felci durumunun beynin aktif vücudun pasif olduğu bir sırada meydana gelmesi son derece normaldir. Zaten beyinle aynı anda uyanan vücut uyanmayla sonuçlanan günlük hadiseler oluyor. Ancak bedenin uyanmaması uyku felci olan geçici felç durumunu ortaya çıkarıyor. Uyurken gördüğümüz rüyalar nedeniyle bedenimizin savunma mekanizması olarak geçici felç durumu yaşanıyor. Böylece rüyamızda yaptığımız hareketleri, uyurken yapmamış oluyoruz.

Yani işin mistik taraflarını bir yana bıraktığımızda, uyku felcinin de bilimsel bir açıklaması olduğunu görürüz. Rahat bir uyku için uygun yatak, ışıklandırma ve rahatlık önemlidir. Bunlardan herhangi biri sağlanmazsa, uyku felci ya da halk dilindeki adıyla karabasan gibi durumlar ortaya çıkabilir

Facebook'ta Paylaş | Twitter'da Paylaş | Google+'da Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git